Cienie mineralne - dobór składników

Cienie mineralne - dobór składników

Cienie to kosmetyki mineralne stosunkowo proste do otrzymania. Głównymi wypełniaczami są różne odmiany miki (perłowe lub matowe) lub talk. Można również korzystać z modyfikowanych odmian miki. Jako dodatek często stosowany jest kaolin.

Cienie zawierają stosunkowo duże ilości substancji wiążących (poprawiających przyczepność) - w niektórych przypadkach nawet do 25 %. Substancją dodatkową wspaniale wpływającą zarówno trwałość cieni na powiece jak i na ich aplikacje jest puder jedwabny, którego zawartość może dochodzić do 20%. Cienie z jego dodatkiem są kremowe i lepiej przylegają do skóry.

Cienie mineralne swoją barwę zawdzięczają pigmentom matowym oraz pigmentom perłowym. Zawartość pigmentów może wahać się od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu procent w przypadku cieni o barwach intensywnych.

Najczęściej stosowanymi pigmentami matowymi są dwutlenek tytanu, błękit i fiolet ultramarynowy i błękit pruski, zielenie chromowe oraz tlenki żelaza (żółty, czerwony i czarny). Jeśli zastosujemy wyłącznie ww. pigmenty a bazą będzie matowa mika lub talk otrzymamy cienie całkowicie matowe. Pigmenty matowe stosuje się również w połączeniu z pigmentami perłowymi. Pozwalają zmienić lub podkreślić ich barwy.

Jeśli wybierzemy do cieni pigmenty perłowe o niewielkich rozmiarach cząstek (do 60 mikrometrów) otrzymamy lekko perłowe cienie z subtelnym połyskiem. Cieni takie będą również stosunkowo dobrze przylegać do powieki, gdyż pigmenty o mniejszych cząstkach lepiej trzymają się skóry.

Wybór pigmentu perłowego o większych cząstkach pozwoli otrzymać cienie mineralne z błyszczącymi drobinami. Im większa zawartość pigmentów perłowych o dużych cząstkach (80-200 mikrometrów), tym większa powinna być zawartość substancji polepszających przyczepność (wiążących). Mają one rekompensować niewielką zdolność przylegania do skóry charakterystyczną dla tych pigmentów.

Cienie można w prosty sposób przygotowywać w torebkach strunowych lub moździerzach. Jeśli cień ma być matowy lub nie zależy nam na zachowaniu wysokiego połysku dodawanego pigmentu perłowego, składniki można połączyć w moździerzu.

Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu połysku miki kolorowej składniki bezpieczniej jest łączyć w torebce strunowej.

Niektóre pigmenty perłowe o mniejszych cząstkach można stosować samodzielnie jako cienie mineralne. Bezpośrednie stosowanie pigmentów pozwala na zachowanie ich pełnego blasku oraz niezmienionej barwy.

Pigmenty perłowe o większych cząstkach również można stosować samodzielnie jako cienie. Ich przyczepność należy zwiększać aplikując je na bazę glicerynową pod cienie (mieszanina gliceryny i wody w stosunku 1:3) lub aplikując je na mokro z użyciem tej bazy.

Baza glicerynowa zresztą doskonale wpływa na przyczepność wszelkiego rodzaju cieni. Warto ją stosować, gdy zależy nam na trwałym makijażu.

Aplikacja cieni oraz pigmentów perłowych na bazę lub metodą na mokro sprawia, że ich barwy są intensywniejsze.

Script logo