Pigmenty mineralne

Podstawowe informacje

Pigmenty mineralne to substancje o właściwościach barwiących. Są nierozpuszczalne w wodzie i cechują się lepszymi lub słabszymi właściwościami kryjącymi.

Większość pigmentów stosowanych przez wieki do barwienia ciał i makijażu była pochodzenia naturalnego. Uzyskiwano je rozdrabniając minerały lub oczyszczając odpowiednio gleby o dużej zawartości barwnych minerałów. Błękitna ultramaryna pochodziła z lapis lazuri (którego głównym składnikiem jest lazuryt), pigmenty w odcieniach od żółci, przez czerwienie aż do brązu otrzymywano z gleb o dużej zawartości tlenków żelaza - tak powstawały ochry, ugiery, umbry i sieny. Podobnie pigment zielony - uzyskiwany z "ziemi zielonej". Biele pochodziły z wapieni i kredy, a czerń... No cóż, jeśli chodzi o czerń to najłatwiej swojego czasu było o organiczną a nie mineralną, czyli po prostu o sadzę.

W chwili obecnej jedynie nieliczne pigmenty stosowane w kosmetyce są uzyskiwane ze źródeł naturalnych. Procesy oczyszczania naturalnego surowca z zanieczyszczeń do poziomu dopuszczalnego przez normy stosowane w kosmetyce jest bardzo uciążliwe i drogie. Zdecydowanie korzystniejsze jest przeprowadzenie syntezy i otrzymanie wysokiej klasy pigmentów, o powtarzalnych barwach, pozbawionych zanieczyszczeń.

Niektóre pigmenty stosowane w kosmetykach mineralnych nie istnieją w naturze. Uzyskano je w warunkach laboratoryjnych. Należą do fiolet ultramarynowy, błękit pruski i fiolet manganowy.

Czyste pigmenty stosowane do tworzenia kosmetyków mineralnych można podzielić na pigmenty matowe oraz pigmenty perłowe czyli tzw. miki. Pigmenty dobieramy w zależności od zamierzonego efektu końcowego wykonywanego kosmetyku.

Pigmenty matowe

Pigmenty matowe inna nazwa: tlenki (jest często stosowana do wszystkich pigmentów matowych, pomimo że nie wszystkie chemicznie są tlenkami)

Pigmenty perłowe

To ważna grupa pigmentów stosowanych w kosmetyce. Od pigmentów matowych różnią się budową oraz niektórymi właściwościami.

Script logo