Metody mieszania

Metody mieszania

Kosmetyki mineralne w zależności od użytych składników można przygotowywać kilkoma sposobami.

Najprostszą metodą jest mieszanie półproduktów w torebkach np. strunowych. W ten sposób najlepiej łączy się półprodukty, które nie mają tendencji do zbrylania się, czyli większość wypełniaczy (mika oraz miki o powierzchni modyfikowanej, talk, kaolin, większość rodzajów skrobi w tym ryżową i kukurydzianą), dodatki (m.in. polepszający przyczepność, puder jedwabny) oraz większość pigmentów perłowych.

Metoda jest prosta. Wsypujemy wszystkie półprodukty do torebki strunowej, zamykamy szczelnie torebkę zostawiając nieco powietrza, by półprodukty mogły się bez problemu przemieszczać i rozcieramy energicznie między dłońmi (lub palcami - zależy od wielkości torebki) przez kilka minut. Raz na jakiś czas można przesypać półprodukty.

Torebka powinna być nieco większa, tak aby półprodukty mogły się w niej swobodnie przesypywać.

Tą metodą można wykonywać praktycznie wszystkie kosmetyki mineralne nie zawierające w swoim składzie pigmentów matowych oraz węglanu wapnia, czyli wszelkie transparentne pudry i podkłady, primery, cienie, róże i bronzery. Metoda najlepiej sprawdza się przy przygotowywaniu stosunkowo niewielkich ilości kosmetyków - do kilkunastu gram produktu końcowego.

Zamiast torebki można też wykorzystać różnego rodzaju słoiczki lub szczelne pudełeczka, w których swobodnie można przesypywać półprodukty. Mieszanie w nich będzie bardziej efektywne jeśli wrzucimy do słoiczka jakieś małe przedmioty np. kuleczki. Rozmiar oczywiście musi być tak dobrany, by potem je bez problemu wyjąć z pudru. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku kosmetyków o niewielkiej zawartości substancji polepszających przyczepność np. pudrach wykańczających, różach, bronzerach, rozświetlaczach. Jeśli kosmetyk zawiera większe ilości substancji zwiększających przyczepność korzystniejsza jest metoda mieszania w torebkach. Cząsteczki wypełniaczy i pigmentów lepiej łączą się z polepszaczami przyczepności, jeśli są razem rozcierane a nie tylko przesypywane.

Bardzo dobre jakościowo kosmetyki mineralne można otrzymać metodą ucierania półproduktów w moździerzu. Metoda ta pozwala na otrzymywanie wszystkiego rodzaju kosmetyków. Doskonale nadaje się do wykonywania kosmetyków zawierających pigmenty matowe. Nie należy jej stosować jedynie w przypadku, gdy zależy nam na zachowaniu pełnego połysku pigmentów perłowych. Ucieranie mik kolorowych w moździerzu sprawia, że matowieją.

Ucieranie półproduktów w moździerzu pozwala na bardzo dokładne połączenie się półproduktów. Efekt jest tym lepszy im dłużej ucieramy. Należy pamiętać o "oskrobywaniu" półproduktów ze ścianek moździerza. Substancje z tendencjami do zbrylania lubią się gromadzić na ściankach i nie zawsze chętnie łączą się z innymi półproduktami. Oskrobywanie jednak dobrze radzi sobie z tym zjawiskiem.

Półprodukty należy dodawać do moździerza w trakcie pracy stopniowo. Najpierw niewielką ilość głównego wypełniacza oraz pigmenty. Później kolejną porcję wypełniacza oraz substancje polepszające przyczepność i inne dodatki - z wyjątkiem węglanu wapnia, który się zbryla i lepiej go dodać na początku wraz z pigmentami matowymi.

Jeśli dodaliśmy na początku zbyt mało pigmentów i kosmetyk wyszedł za jasny, należy odsypać niewielką jego ilość z powrotem do moździerza, dodać nieco pigmentów i ponownie dokładnie utrzeć. Następnie dosypać resztę kosmetyku i całość razem utrzeć.

Metodą ucierania w moździerzu można otrzymywać korektory, podkłady, pudry, cienie, róże, bronzery, rozświetlacze.

W niektórych przypadkach można stosować połączenie metod ucierania w moździerzu i mieszania w torebce. Jeśli chcemy dodać pigmenty perłowe do pudru, rozświetlacza, cieni itp., najpierw łączymy w moździerzu pozostałe składniki (mogą zawierać pigmenty matowe lub nie), przesypujemy je do torebki strunowej, dodajemy pigmenty perłowe i mieszamy w torebce.

Metoda mieszania w moździerzu jest dobra do tworzenia niewielkich i średnich ilości - do ok. 20 g produktu końcowego. Większe ilości już jest trudno dobrze wymieszać.

Najwyższe jakościowo kosmetyki mineralne otrzymuje się przez mieszanie półproduktów w młynkach. Mogą być to niewielkie młynki do ziół, młynki do kawy, roboty kuchenne lub blendery ze szczelnie zamykanym pojemnikiem do miksowania. Wielkość zależy od wykonywanej ilości kosmetyków. Najczęściej stosuje się zwykłe młynki do kawy oraz blendery z pojemnikami o objętości ok. 300 ml. Ważne jest, aby młynek miał możliwość mieszania pulsacyjnego. W przypadku zwykłego młynka do kawy włączamy go poprostu co chwila np. na niecałą sekundę. Ważne, aby w przypadku blendera również była możliwość włączenia na krótką chwilę. Jeśli będziemy mieszać dłużej na wysokich obrotach, tacie ostrzy powoduje silny wzrost temperatury, co może mieć negatywny wpływ na niektóre składniki.

Podobnie jak w przypadku moździerzy, w młynkach nie należy ucierać pigmentów perłowych jeśli zależy nam na zachowaniu ich pełnego blasku. Należy dodać je dopiero na końcu mieszania w młynku lub wmieszać w torebce.

Jeśli zamierzamy dodać do kosmetyku pigmenty matowe dobrze jest je wstępnie rozetrzeć wraz z głównym wypełniaczem w moździerzu. Tak przygotowane pigmenty możemy wsypać do młynka.

Im dłużej mieszamy w młynku, tym lepszy kosmetyk otrzymamy. Oczywiście w porównaniu z mieszaniem w moździerzu jest to o wiele szybsza metoda.

Pamiętajmy o tym, że zanim otworzymy młynek należy odczekać ok. minuty, aby drobiny przygotowywanego kosmetyku zdążyły opaść.

Mieszając półprodukty w młynku możemy otrzymać puder mineralny, podkład, puder wykańczający. Ze względu na gabaryty większości młynków trudno w nich zrobić cienie, róże, bronzery, rozświetlacze lub korektory, które to zazwyczaj otrzymuje się w ilościach nie przekraczających 10 ml (kilka gramów produktu końcowego) Tu zdecydowanie lepiej sprawują się moździerze. Chyba, że chcemy otrzymać naprawdę dużą ilość danego kosmetyku.

Jeśli chcemy pomieszać małe ilości, można spróbować skonstruować urządzenie młynkopodobne np. ze spieniacza do kawy. Potrzebne jest do tego celu wysokie naczynie (wysoki słoiczek po lekach, wysoka zlewka, fiolka), w którym końcówka mieszadełka będzie mogła się swobodnie poruszać. W przypadku słoiczka po lekach można naciąć korek tak, aby po wprowadzeniu do słoiczka mieszadełka szczelnie zakrywał słoiczek (mieszadełko musi mieć możliwość kręcenia się). Zlewkę wraz z mieszadełkiem można np. szczelnie okryć folią aluminiową. Zabiegi te zmniejszą pylenie w trakcie mieszania. Mieszadełko musi być zaopatrzone w sprężynkę, odwrotnie niż w przypadku kremów, gdzie nie zależy nam na wprowadzaniu powietrza. Tutaj im większa powierzchnia mieszadełka, tym lepiej. W takim mikromłynku można wyprodukować dowolne rodzaje kosmetyków mineralnych.

 

Uwaga!

Akcesoria i urządzenia używane do mieszania kosmetyków muszą być czyste i przeznaczone wyłącznie do tego celu.

Nie można używać moździerzy lub młynków, które miały styczność z żywnością. Istnieje niebezpieczeństwo wprowadzenia resztek organicznych stanowiących idealną pożywkę dla bakterii, co może skończyć się poważnymi problemami skórnymi.

Script logo