Mika

Mika (INCI: Mica) inne nazwy: Sericite Mica, serecyt

Mika to jeden z najpopularniejszych wypełniaczy kosmetycznych. Jest otrzymywana z serecytu, glinokrzemianu z grupy mik. Występuje w wielu odmianach - od perłowej do niemal matowej. Barwa miki zależy od rodzaju i domieszek. Możemy spotkać miki śnieżnobiałe, ale również i kremowe. Nie ma to jednak znaczenia po aplikacji na skórze, ponieważ mika staje się transparentna. Pudrom mika nadaje lekkości i powoduje, że rozprowadzają się jedwabiście. Czysta, niewzbogacona mika jest sypka i nie zbryla się. Dodana do kosmetyków działa przeciwzbrylająco. W porównaniu z wypełniaczami organicznymi słabiej wchłania sebum i dlatego polecana jest dla cery normalnej i suchej. Kosmetyki zawierające jako główny składnik perłową mikę po aplikacji na skórę mają delikatny połysk zbliżony do naturalnego połysku zdrowej skóry. Nie należy tego połysku mylić z błyszczeniem się skóry z tendencją do nadmiernego wydzielania sebum. Delikatny połysk pozwala na subtelne ożywienie twarzy oraz na optycznie wygładzenie niedoskonałości.

Wiele osób zaczynających dopiero swą przygodę z samodzielnym tworzeniem kosmetyków mineralnych niekiedy błędnie interpretuje określenie "matowy". Często chcą wykonać zupełnie matowy puder lub matowy cień do powiek. Dopiero po aplikacji gotowego kosmetyku okazuje się, że nie o ten efekt chodziło. Kosmetyki matowe są dość specyficzne. Nie zawsze i nie u każdej osoby można je zastosować. Zupełnie matowe cienie w specyficzny sposób zmieniają załamania powieki i są przez to bardzo widoczne. Zastosowanie całkowicie matowego podkładu i pudru u osoby z normalną lub suchą cerą spowoduje, że skóra będzie wyglądała niezdrowo. Nowi adepci sztuki tworzenia kosmetyków dopiero po takim teście odkrywają, że chodziło im o kosmetyk lekko perłowy, z bardzo delikatnym, naturalnym połyskiem. Określenie matowy często więc jest mylone z określeniem "nie iskrzący" lub "nie błyszczący".

Mika jest doskonałym wypełniaczem pozwalającym na stworzenie kosmetyków o takim właśnie naturalnym połysku. Dodatkowo można wybrać odmiany o mniejszym lub większym połysku w zależności od potrzeby. Nawet całkowicie matowe odmiany miki inaczej zachowują się na skórze niż typowo matowe wypełniacz organiczne tj. puder ryżowy czy różne odmiany skrobi. Wypełniacze organiczne likwidują całkowicie naturalny połysk skóry (za co wdzięczni są fotograficy i osoby z tłustą cerą), matowe odmiany miki nie mają działania matującego. Nałożone na skórę są całkowicie transparentne i praktycznie nie zauważalne. Odmiany perłowe miki natomiast będą w niewielkim stopniu odbijać światło i optycznie wygładzać niedoskonałości.

Często można spotkać mikę o modyfikowanej powierzchni. Oznacza to, że powierzchnie poszczególnych cząstek zostały pokryte substancjami o konkretnych właściwościach.

Jedną z najczęstszych modyfikacji jest pokrycie substancjami zwiększającymi przyczepność np. mirystynianem magnezu, azotkiem boru, woskami. Jeśli wybierzemy taką odmianę miki nie musimy już dodawać do wykonywanego kosmetyku substancji polepszających przyczepność lub możemy dodać ich mniej. Ciekawe są miki odmiany modyfikowane silikonami np. metikonami lub dimetikonem. Nie tylko mają większą przyczepność, ale wchłaniają mniej sebum co jest niezwykle istotne w przypadku osób o bardzo suchej skórze.

Można spotkać też odmiany miki modyfikowane dwutlenkiem tytanu (nadal w roli wypełniacza nie pigmentu). W zależności od wielkości cząstek mika taka może być całkowicie matowa lub nawet mocno błyszcząca. W stosunku do czystej miki będzie miła barwę białą i słabe właściwości kryjące. Polecana dla osób chcących uzyskać kosmetyki słabo lub średnio kryjące (zarówno matowe jak i o silnym połysku).

Innym rodzajem mik modyfikowanych są miki pokryte krzemionką. Zwiększa to sypkość samej miki oraz poprawia adsorpcję sebum i wilgoci.

Niestety wszelkie miki modyfikowane są droższe i niejednokrotnie bardziej opłacą się użyć zwykłej miki oraz polepszacza przyczepności.

Mika jest wypełniaczem mineralnym. Jest substancją najczęściej występującą w kosmetykach mineralnych.

Script logo