Pigmenty perłowe

Pigmenty perłowe, inna nazwa: miki, miki kolorowe

To druga ważna grupa pigmentów stosowanych w kosmetyce. Od pigmentów matowych różnią się budową oraz niektórymi właściwościami. Również nie rozpuszczają się w wodzie, ale ich właściwości kryjące są bardziej zróżnicowane. Pigmenty perłowe mogą mieć bardzo dobre właściwości kryjąca, można jednak spotkać pigmenty niemal całkowicie transparentne, nadające jedynie pokrywanej powierzchnia charakterystyczny, barwny połysk.

Perłowe pigmenty mineralne nazywane są również potocznie mikami lub mikami kolorowymi. Dzieje się tak dlatego, że powstają na bazie płytek miki, które są powlekane pewnymi substancjami. Z podobnymi modyfikacjami powierzchni miki spotkaliśmy się już w przypadku wypełniaczy. Tam substancja na powierzchni nie zmieniała jednak barwy miki, a nadawała wypełniaczowi nieco innych właściwości dotyczących np. krycia, przyczepności lub wchłaniania sebum.

Substancje którymi modyfikuje się powierzchnię miki w celu uzyskania pigmentów perłowych:

nieorganiczne:

  • dwutlenek tytanu (INCI: Titanium Dioxide)
  • żółcień żelazowa (INCI: Iron Oxide)
  • czerwień żelazowa (INCI: Iron Oxide)
  • czerń żelazowa (INCI: Iron Oxide)
  • ultramaryny (INCI: Ultramarine)
  • fiolet manganowy (INCI: Manganese Violet)
  • zieleń chromowa (INCI: Chromium Oxide Green)
  • błękit pruski (INCI: Ferric Ferrocyanide)
  • tlenek cyny (INCI: Tin Oxide)
  • dwutlenek cyny (INCI: Tin Dioxide)
  • tlenochlorek bizmutu (INCI: Bismuth Oxychloride)

 

metale:

  • - miedź (INCI: Copper)

 

organiczne:

  • sadza (INCI: Carbon Black)
  • karmin (INCI: Carmine )
  • pigmenty organiczne np. Red #30 Lake, Pigment Red 5, Pigment Yellow 5, Pigment Blue 1 itp

 

modyfikujące konsystencję i przyczepność:

  • azotek boru (INCI: Boron Nitride)
  • krzemionka (INCI: Silica)
  • silikony np. Cetyl Dimethicone

 

Wg purystów kosmetyki mineralne nie powinny zawierać pigmentów perłowych, w których modyfikacji dokonano substancjami pochodzenia organicznego lub silikonami. W praktyce różnie to bywa, bo jak tu zrezygnować z miki w kolorze wymarzonym na cień, a zawierającej dodatek organiczny... Jeśli ten dodatek nas nie uczula, trudno zrezygnować.

Barwa pigmentów perłowych zależy od tego jaką substancją lub jaką kombinacja substancji została pokryta powierzchnia miki oraz jaka jest grubość tej warstwy. W przypadku pigmentów perłowych za barwę odpowiedzialne są zjawiska załamania, odbicia i przepuszczania światła. Barwa pigmentów perłowych może być różna w zależności od kąta padania światła (lub patrzenia na nie) lub w zależności od barwy podłoża, na którym naniesiona został pigment - stąd ciemne bazy pod cienie, które ujawniają zupełnie inne oblicza niektórych cieni do powiek.

Powleczenie powierzchni miki dwutlenkiem tytanu z reguły daje miki o barwie od białej do srebrnej, miki w gamach żółci, czerwieni ale również niebieskie i zielone - wszystko zależy od grubości warstwy. Tlenki żelaza pozwolą uzyskać barwy z gamy brązów, czerwieni i miedzi. Jeszcze inne barwy można uzyskać powlekając płytki miki kombinacjami różnego typu tlenków i innych związków.

 

Silk blue

Niektóre miki mają konkretną barwę już w pojemniczku inne, na pierwszy rzut oka są białe. Ale nie dajcie się im zwieść. Uzyskują barwę dopiero po roztarciu na powierzchni i oświetleniu pod kątem. Jest to podgrupa pigmentów perłowych - pigmenty interferencyjne. Zazwyczaj dają delikatny perłowy połysk w jakiś odcieniu. Ich natura zmienia się całkowicie jeśli zmieszamy je z ciemnymi mikami lub zaaplikujemy na ciemną bazę pod cienie. Idealnie spisują się w błyszczykach i pomadkach nadając subtelny połysk ustom oraz w cieniach do powiek.

 

24 Karat Gold

Pigmenty perłowe w zależności od stopnia rozdrobnienia mogą mieć różny wygląd. Im mniejsze są cząstki pigmentu, rzędu 5 - 30 mikrometrów, tym bardziej jest on matowy. Im większe, rzędu 10 - 60 mikrometrów, tym bardziej jest błyszczący. Pigmenty o cząstkach rzędu ok. 10 - 100 mikrometrów zaczynają już być iskrzące. Pigmenty o większych cząstkach zaczynają powoli przypominać drobny brokat.

W przypadku mik kolorowych określenie matowy jest względne. Nie należy traktować go w kategoriach matu pigmentów matowych. Matowa mika roztarta na skórze ma satynowy połysk, ale nie błyszczy.

 

Pearl violet

Im drobniejsze cząstki pigmentu perłowego, tym lepsze jego krycie oraz przyleganie do powierzchni m.in. skóry i tym mniej wymaga dodatków zwiększających przyczepność. Wiele mik kolorowych o drobnych cząstkach można stosować bezpośrednio np. jako cienie. Mają one jednak zazwyczaj dość intensywne barwy i nie każdej osobie to odpowiada. W takim przypadku można z nich w prosty sposób wykonać cienie.

Miki do dużych cząstkach zazwyczaj mają słabą przyczepność i słabsze krycie. Wymagają dodawania dużej ilość substancji zwiększających przyczepność. Jeśli mają być samodzielnie stosowane jako cienie wymagają użycia bazy pod cienie np. glicerynowej.

 

Bordoux

Tworząc kosmetyki mineralne zawierające czyste sypkie pigmenty perłowe musimy być świadomi efektu jaki chcemy uzyskać. Jeśli np. puder czy cień ma zawierać iskrzące drobiny należy wybrać mikę kolorową o dużych cząstkach i dodać jej nieco do przygotowywanego kosmetyku. Przeciwnie, jeśli zależy nam na efekcie delikatnego rozświetlenia bez iskrzących drobin, należy unikać pigmentów o dużych cząstkach i wybierać te o bardzo drobnych i niższym połysku.

 

Egiption Emerald

Mieszanie ciemnych pigmentów perłowych z pigmentami interferencyjnymi może przynieść bardzo ciekawe, niekiedy zaskakujące efekty. W ten sposób można tworzyć nowe miki o niepowtarzalnych barwach. Warto zawsze zapisywać proporcje przy takich eksperymentach, bo niekiedy nie sposób odtworzyć poszczególne kroki i niewiadomo jak ponownie wyprodukować kolor, który szczególnie przypadł nam do gustu.

Można również zmieniać w sposób nieznaczny barwy mik kolorowych. Jeśli chcemy uzyskać mikę o barwie jaśniejszej, ale bez redukcji jej połysku, należy dodać pigment perłowy o barwie białej (ale nie interferencyjny). Gdybyśmy dodali dwutlenku tytanu, otrzymalibyśmy mikę jaśniejszą ale jednocześnie nieco mniej błyszczącą.

Podobnie można przyciemniać miki i nadawać im głębszej barwy. Można do tego użyć pigmentu perłowego o barwie ciemnej lub nawet czarnej. Dodatek czarnego tlenku żelaza również przyciemni mikę kolorową, jednocześnie zmniejszając nieco jej połysk.

 

Coral beige

Pigmenty perłowe w kolorach cielistych mogą być stosowane jako pigmenty w podkładach i pudrach rozświetlających, w klasycznych rozświetlaczach a także w różach i bronzerach. Będą ożywiały twarz, rozjaśniały zmęczoną skórę oraz redukowały optycznie zmarszczki i niedoskonałości. Dobrze jest wybierać miki w barwach jasnych, o drobnych cząstkach, chyba że zależy nam na efekcie iskrzenia - wtedy odpowiednie będą miki o większych cząstkach. Doskonale nadają się do rozświetlania jasne odcienie złota, miedzi, brzoskwiniowe oraz biele. Zależy jaki efekt chcemy uzyskać.

Wykonując kosmetyki mineralne z zawartością pigmentów perłowych należy pamiętać, aby nie ucierać ich w moździerzu lub młynku, gdyż tracą swój blask. Jeśli wykonujemy kosmetyk o niskim połysku, nie stanowi to problemu, jednak w przypadku gdy zależy nam np. na bardzo intensywnych, błyszczących cieniach, ucieranie może popsuć efekt. Pigmenty perłowe dodaje się na końcu ucierania lub wprowadza przez mieszanie w torebce strunowej. Wszystkie mineralne pigmenty perłowe są stosunkowo sypkie, nie zbrylają się i łatwo jest je mieszać z innymi substancjami sypkimi poprostu w woreczkach.

Script logo