Róże, bronzery, rozświetlacze dobór składników

Róże, bronzery, rozświetlacze dobór składników

Róże mineralne są pod względem składu i doboru składników nieco podobne do pudrów. Zawierają jedynie nieco mniej substancji wiążących i zdecydowanie mniej substancji odpowiadających za krycie.

W przypadku cery tłustej lub mieszanej można zastosować jako główny wypełniacz puder ryżowy lub skrobię kukurydzianą. Częściej jednak stosuje się miki perłowe lub matowe. Jako dodatek można zastosować kaolin. Będzie w niewielkim stopniu rozjaśniał pigmenty. Niewielka zawartość pudru jedwabnego (od 5 % do 15 %) poprawi aplikację i wydłuża trwałość różu.

Zawartość substancji polepszających przyczepność jest mniej więcej o połowę mniejsza niż w przypadku pudrów. Dzięki temu róże nie zostawiają ostrej linii na skórze, a granice są płynne.

Główną różnicą pomiędzy różami a pudrami jest kolorystyka pigmentów. Stosuje się zarówno pigmenty matowe jak i perłowe. W przypadku matowych będą to gównie czerwień żelazowa oraz mieszanki tlenków z jej przewagą. Często stosowane są również fiolet manganowy oraz fiolety i róże ultramarynowe pozwalające na uzyskanie chłodniejszych barw. Zastosowanie wyłącznie pigmentów matowych oraz matowych odmian mik pozwoli na uzyskanie całkowicie matowych róży. Pigmenty matowe można podobnie jak w przypadku cieni łączyć z pigmentami perłowymi.

W zależności od zamierzonego efektu można stosować różnego typu pigmenty perłowe. Jeśli wybierzemy pigmenty o niskim połysku (o małych cząstkach) otrzymamy róże lekko perłowe. Wybór pigmentu o dużych cząstkach pozwoli na otrzymać róż z błyszczącymi drobinami.

Jeśli wybieramy pigmenty zarówno perłowe jak i matowe z gamy brązów uzyskamy bronzer.

W przypadku róży i bronzerów barwę użytego pigmentu lub pigmentów można rozjaśnić używając niewielkiej ilości dwutlenku tytanu. Należy go tylko dokładnie rozetrzeć, tak aby nie zostawiał białych smug na twarzy.

Do otrzymania rozświetlacza należy wykorzystać pigmenty perłowe z gamy srebrnych (również białe) lub złotych. Mogą to być również pigmenty interferencyjne. Wszystko zależy od zamierzonego efektu. Pigmenty srebrne pozwolą na rozświetlenie twarzy w tonacji neutralnej lub chłodnej. Pigmenty z gamy złotych i interferencyjnych pozwolą na rozświetlenie w tonacjach ciepłych. W zależności od wielkości cząstek zastosowanych pigmentów możemy uzyskać rozświetlacz z błyszczącymi drobinami lub bez nich.

Róże, rozświetlacze i bronzery z pigmentami perłowymi łatwo jest otrzymać przez mieszanie składników w torebkach strunowych. Jeśli jednak zawierają pigmenty matowe, konieczne jest dokładnie roztarcie półproduktów w moździerzu lub użycie młynka. Źle rozdrobnione pigmenty matowe mogą zostawiać na twarzy trudne do usunięcia smugi, co w praktyce łączy się z koniecznością wykonania makijażu od początku.

Script logo