Silikony

Silikony

Według mineralnych purystów silikony nie mają prawa znajdować się w prawdziwych kosmetykach mineralnych. Prawda jednak jest taka, że silikony pomimo, że nie są zaliczane do substancji naturalnych bardzo ułatwiają życie - szczególnie osobom o suchej cerze. W opisach większości wypełniaczy i dodatków znajduje się informacja, że są one polecane przy cerze tłustej lub mieszanej. Teoretycznie takich substancji powinny unikać osoby o cerze suchej. Tylko co by im wtedy zostało do wyboru...

Silikony pomagają zabezpieczyć skórę przed nadmiernym wysuszeniem jej przez środowisko oraz kosmetyki. Stanowią barierę ochronna, drugą skórę. Nie darmo są stosowane w medycynie jako swoistego rodzaju opatrunki.

Silikony to grupa polimerów opartych na organicznym krzemie. Mogą mieć cząsteczki różnej długości i różnić się budową łańcucha. W efekcie mogą mieć konsystencję od galaretowatej od płynnej. Różnią się też między sobą lepkością.

Najpopularniej stosowanymi preparatami z silikonami są silikonowa baza pod makijaż oraz primer na bazie silikonu. Oba kosmetyki składają się głownie z silikonów i około 10% domieszki złożonej z olei odpowiednich dla danej skóry i/lub krzemionki. Są bardzo łatwe do wykonania. Skóra po zastosowaniu silikonowego primeru jest gładka i matowa. Kosmetyki mineralne nałożone na tak przygotowaną skórę nie podkreślają porów, zmarszczek i niedoskonałości, lepiej się także trzymają. Makijaż dłużej pozostaje nienaruszony.

Stosując preparaty z silikonami należy pamiętać o należytym przygotowaniu skóry przed ich aplikacją. Skóra powinna być dobrze nawilżona odpowiednim dla naszej cery kremem. Dopiero na tak przygotowaną skórę możemy nałożyć primer czy bazę silikonową.

Najczęściej stosowanymi w bazach silikonowych olejami są lekkie oleje łatwowchłanialne np. skwalan, olej kokosowy frakcjonowany. Są to jedynie sugestie, skład procentowy i rodzaj oleju należy dobrać indywidualnie.

Często można spotkać się z wypełniaczami lub pigmentami w tzw. otoczkach silikonowych. Silikony, najczęściej metikon lub dimetikon bądź ich pochodne, są nanoszone na powierzchnię półproduktu w procesie technologicznym w trakcie produkcji. Tak przygotowane półprodukty doskonale przylegają do wszelkich powierzchni w tym skóry, a także nie chłoną wilgoci i sebum ze skóry. Tego typu półprodukty są niestety z reguły nieco droższe. Można jednak dodawać płynne silikony do kosmetyków na etapie ich mieszania lub ucierania, podobnie jak to było w przypadku olei. Również zwiększą przyczepność i spowodują, że makijaż będzie utrzymywał się dłużej. Najczęściej dodaje się ich do cieni, ale można również stosować je w przypadku podkładów i pudrów (z wyjątkiem wykańczających).

Silikony są również wykorzystywane do prasowania kosmetyków mineralnych.

 

Nazwy silikonów najczęściej stosowanych w kosmetykach:

  • Cyklopentasiloksan (INCI: Cyclopentasiloxane)
  • Cykloheksasiloksan (INCI: Cyclohexasiloxane)
  • Cyklometikon (INCI: Cyclomethicone)
  • Dimetikon (INCI: Dimethicone)

 

Najczęściej stosowane są ich mieszaniny.

Można je spotkać pod nazwami żel silikonowy, płynny silikon, olej silikonowy, kompleks silikonowy itp.

Polisiloksany są zwane potocznie metikonami (ang. methicone).

Script logo