Substancje wiążące (zwiększające przyczepność)

Substancje wiążące (zwiększające przyczepność)

Większość wypełniaczy cechuje lepsza lub gorsza przyczepność do skóry. Nie jest ona jednak zazwyczaj wystarczająca, aby makijaż miał odpowiednią trwałość. Dodanie substancji wiążących (poprawiających przyczepność) do podkładu, pudru mineralnego lub cieni spowoduje, że kosmetyk lepiej będzie trzymał się na skórze, a w rezultacie makijaż będzie miał większą żywotność.

 

Najpopularniejszymi substancjami wiążącymi są:

  • stearynian magnezu (INCI: Magnesium Stearate)
  • stearynian cynku (INCI: Zinc Stearate)
  • mirystynian magnezu (INCI: Magnesium Myristate)
  • azotek boru (INCI: Boron Nitride)

Wszystkie wymienione półprodukty są białymi, sypkimi proszkami. Stearynian magnezu i cynku oraz mirystynian magnezu to substancje organiczne, pochodne kwasów tłuszczowych. Zaaplikowane samodzielnie na skórę są matowe i nieco bielą. Nie jest to jednak problemem, gdyż dodaje się je do kosmetyków mineralnych w ilościach nie większych niż 10%. W większych ilościach mogą występować w cieniach do powiek.

Azotek boru to substancja nieorganiczna nie występująca naturalnie. Została sztucznie otrzymana w laboratorium. W zależności od rozdrobnienia (mikronizacji) po aplikacji na skórze może być matowa lub lekko perłowa.

Polepszacze przyczepności mogą być stosowane we wszystkiego rodzaju kosmetykach mineralnych: w podkładach i pudrach, w cieniach, korektorach oraz w różach i bronzerach w nieco mniejszych ilościach.

Poza zwiększeniem przyczepności wpływają również na konsystencję kosmetyku, wiążą jego składniki i zmniejszają nieco pylistość. W efekcie kosmetyki są bardziej kremowe. Pośrednio wpływają też na aplikację kosmetyków zwiększając "poślizg".

Substancje polepszające przyczepność są niezbędne, jeśli chcemy otrzymać kosmetyki prasowane.

Najtańszymi i najłatwiej dostępnymi substancjami wiążącymi są stearynian magnezu i stearynian cynku.

Script logo